Probleme Dayalı Projeler


 

 

“Probleme Dayalı Projeler”, kurumların araştırma konularını D.E.Ü. Mühendislik Fakültesi işbirliği ile projelendirerek hayata geçirdikleri bir programdır. Program Mühendislik Fakültesi “Bitirme Projesi” dersi kapsamında, katılımcı kurum ve öğretim üyelerinin danışmanlığında 4.sınıf lisans öğrencilerinin projelerinden oluşmaktadır. D.E.Ü. Mühendislik Fakültesi ve katılımcı kurum projeyi birlikte yürüteceklerdir.

 

 

 

NEDEN “PROBLEME” DAYALI PROJELER ? 

  • Bu program sanayi kurumlarının karşılaştıkları problemlere Üniversite Sanayi İş Birliği ile çözüm bulmayı amaçlamaktadır.
  • Bitirme projelerinde görev alacak 4.sınıf öğrencileri, sanayi kurumları için çözüm üreten kaynak oluşturmasının yanında potansiyel çalışma alanları ile tanışma imkanına sahip olacaktır.
  • Programın en önemli avantajı somut problemlere, kesin ve inovatif çözüm önerilerinin tez kapsamında sonuçlandırılması olacaktır.
  • Tez çalışmasının ileriki projeler için yeni fikirler doğurması, fikrin ürüne dönüşmesi de arzulanan bir sonuç olacaktır.

 

PROJEDE KİMLER ÇALIŞMAKTADIR?

Sanayi projeleri öğrencilere duyurulduktan sonra yapılan başvuru öğretim üyelerinden oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecektir. Projenin niteliğine göre uygun programlardan seçilecek olan 4.sınıf lisans öğrencileri projelerde yer alacaktır.

 

PROJEDE ÖĞRENCİLERİN DANIŞMANLIĞI ROLÜNÜ KİM ÜSTLENECEKTİR?

Projelerde biri kurum tarafından diğeri D.E.Ü Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri arasından olmak üzere, iki danışman görev alacaktır.

 

PROJELER NE KADAR SÜREDE HAYATA GEÇECEKTİR?

Güz döneminde başlayacak olan projeler, Ekim – Şubat ayları arasında yürütülerek sonuçlandırılacaktır. Bahar döneminde başlayacak projeler ise, Şubat – Mayıs ayları arasında yürütülerek sonuçlandırılacaktır. 2 dönem sürecek uzun soluklu projeler güz ve bahar dönemlerinde yürütülecektir.

 

PROJEDE ORTAYA ÇIKACAK ÜRÜNLERİN FİKRİ MÜLKİYET HAKKI KİME AİTTİR?

Proje kapsamında ortaya çıkacak ürünlerin fikri mülkiyet hakkı mutabık kalınması halinde ortak sahipliği ölçülerinde düzenlenir.

 

Program hakkındaki sorularınızı buse@deu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

 

Font Boyutunu Değiştir
Kontrast